artykuł: Nauczycielska wędrówka ludów

Gazeta Wyborcza nr 5, wydanie waw (Warszawa) z dnia 07/01/2005 TEMATY DNIA, str. 2

Nauczycielska wędrówka ludów

Piotr Pacewicz

Nawet ja, niepoprawny entuzjasta, miałem wątpliwości, czy ten pomysł wypali.

Oto w akcji "Szkoła z klasą" ogłosiliśmy jesienią program "Lego" - zadaniem nauczycieli było wymyślić, jak lepiej uczyć czytania ze zrozumieniem. Dostaliśmy dobre 2500 opisów takich lekcji i wszystkie wiszą sobie spokojnie na www.szkolazklasa.pl i czekają, aż ktoś je popodziwia. Poloniści sugerują, jak zrozumieć Białoszewskiego, matematycy - jak nie przekręcić zadania tekstowego. Katecheci uczą czytania tekstu o miłosierdziu Bożym. Nauczyciele wf. - instrukcji tańca. Przyrodnicy - śladów ptaków. Geografowie - mapy. Chemicy - wzorów.

Kolejny dowód, że z nauką czytania ze zrozumieniem jest u nas coraz lepiej - w ostatnich badaniach PISA zanotowaliśmy wszak ogromny awans wśród krajów OPEC z 25. na 16. pozycję, ogromnym skokiem przeskakując m.in. Czechy i Węgry, USA, Francję i Niemcy.

Nie ta masa projektów mnie zaskoczyła. "Szkoła z klasą" w poprzednich latach dowiodła, że nauczycielom chce się wymyślać, wdrażać i opisywać innowacje. Miałem obawy, czy wypali pomysł, by owe przepisy na czytanie były recenzowane przez losowanych przez komputer nauczycieli innych szkół. Czy będzie im się chciało, czy nie będzie głupio oceniać kolegów?

Tymczasem, proszę sprawdzić, na stronie akcji wisi 10 000 (słownie: dziesięć tysięcy) recenzji, w większości merytorycznych, życzliwie krytycznych, często ze wskazówkami, co w projekcie uzupełnić. To oznacza, że odbyło się 10 000 nauczycielskich (wirtualnych) wizytacji! Cóż za lekcja!

Słabością polskiej szkoły była praca w pojedynkę. Nasza akcja wymagała od początku pracy w szkolnych zespołach. Teraz daliśmy okazję - a nauczyciele skorzystali - do prawdziwej wędrówki ludów: z lekcji na lekcję, ze Szczecina do Rzeszowa, z metropolii do maleńkiej wsi. Tyle że w internecie, ale mamy wszak XXI wiek.

PS W programie "Czytam" szkoły nanoszą ostatnie poprawki po recenzjach. Do końca stycznia - dłużej, niż zapowiadaliśmy - czekamy na zgłoszenia do programu "Cogito". Wkrótce w "Gazecie" nasz minipodręcznik "Myślę, więc jestem". Więcej na www.szkolazklasa.pl

PIOTR PACEWICZ

   
© Archiwum GW 1998,2002,2004